Skutki sercowo-naczyniowe po zmianie zasad dotyczących recept na klopidogrel ad 7

W tym badaniu zmieniono politykę na ograniczanie stosowania klopidogrelu zgodnie z przyjętymi wskazaniami i kryteriami (w okresie ograniczonego stosowania), a zmiana ta wydawała się ułatwiać dostęp do klopidogrelu w odpowiednim czasie. Inne alternatywy dla polityk uprzedniego wydawania zezwoleń, które mogą być odpowiednie dla pilnie potrzebnych leków, obejmują internetowe skomputeryzowane orzekanie, przepisywanie zgodnie z zatwierdzonymi kryteriami oraz stosowanie autoryzowanych lekarzy przepisujących lek. Inną metodą byłoby umożliwienie refundacji niektórych leków z pilnym wskazaniem przez ograniczony czas, podczas którego można by rozpatrywać wniosek o przedłużenie ochrony. Chociaż nie ma nic intuicyjnie nie w usiłowaniu oparcia decyzji o refundacji na zatwierdzonych wytycznych lub innych kryteriach opartych na dowodach, konieczne opóźnienie związane z rozpatrywaniem wniosków o zażywanie narkotyków może być szkodliwe dla wyników pacjentów w okolicznościach, w których leczenie jest potrzebne pilnie.28-32 Należy odnotować pewne ograniczenia naszego badania. Nasze badanie było raczej obserwacyjne niż badanie kliniczne. Jednak bardzo rzadko przeprowadza się badania kliniczne różnych polityk dotyczących narkotyków, a duża próba tego badania populacyjnego zwiększa uogólnienie naszych wyników. Ponieważ badanie było ograniczone do pacjentów w wieku 65 lat lub starszych, nasze wyniki mogą nie dotyczyć młodszych pacjentów. Chociaż nie ocenialiśmy wskaźników przestrzegania stosowania klopidogrelu, nie ma powodu, aby na przestrzeganie zasad miała wpływ zmiana polityki.
Liberalizacja polityki refundacji leków, która pozwoliła na bardziej terminowy dostęp do klopidogrelu w odniesieniu do zaakceptowanych pilnych wskazań, umożliwiła zbadanie potencjalnego wpływu polityki w zakresie narkotyków na wyniki kliniczne. W szczególności po zniesieniu polityki uprzedniego wydawania zezwoleń nastąpiło bardziej powszechne i wcześniejsze stosowanie klopidogrelu w zalecanych wskazaniach nagłych – w tym przypadku leczenie pacjentów z ostrym zawałem serca poddawanych PCI z zastosowaniem stentowania. Z kolei zwiększone stosowanie wydaje się być związane z lepszymi wynikami klinicznymi. Chociaż klopidogrel jest drogim lekiem dla formulacji leku, ograniczenie dostępu do leku w ramach polityki uprzedniego wydawania zezwoleń u pacjentów po PCI ze stentowaniem wiązało się ze zwiększeniem częstości incydentów sercowych. Proces ograniczania dostępu do kardiologicznych leków, które są bezwzględnie wymagane, może zasługiwać na ponowne rozpatrzenie.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierane przez zespół grantowy w badaniach nad układem sercowo-naczyniowym dla kanadyjskich zespołów badań sercowo-naczyniowych (CCORT) kanadyjskich instytutów badań nad zdrowiem; przez Kanadyjską Katedrę Badań w zakresie Usług Zdrowotnych w Ottawie oraz Nagrodę dla Inwestora z Fundacji Heart and Stroke w Ontario (dla Dr. Tu); przez grant operacyjny z Ontario Ministerstwa Zdrowia i Opieki Długoterminowej, Toronto, do Instytutu Klinicznych Nauk Ewaluacyjnych; nagrodą CC Student Summer Award (dla Dr. Demersa); przez Fonds de la Recherche en Santé du Québec (FRSQ) (do Dr. Rinfret); przez studenta studiów magisterskich CCORT (do dr Kalavrouziotis); i przez krzesło Jamesa McGilla i FRSQ (do doktora Pilote a).
Dr Cox zgłasza otrzymywanie opłat za konsultacje i wykłady od Bristol-Myers Squibb, Merck, Pfizer, Sanofi-Aventis i GlaxoSmithKline oraz wsparcie merytoryczne od Merck i Pfizer, a także jest badaczem na miejscu w badaniu klinicznym sponsorowanym przez Sanofi-Aventis; i dr. Rinfret, otrzymując opłaty za konsultacje i wykłady od firm Pfizer, Bristol-Myers Squibb, Sanofi-Aventis i Abbott Vascular. Nie zgłoszono żadnego innego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Dziękujemy Cardiac Care Network of Ontario za dostarczenie danych dotyczących rodzajów stentów z rejestru klinicznego.
Author Affiliations
Z Western University of Health Sciences, Pomona, CA (CAJ); University of Toronto (CAJ, JVT), University Health Network (CAJ), Institute for Clinical Evaluation Sciences (CAJ, JVT, MM, AN) i Sunnybrook Health Sciences Center (JVT) – wszystko w Toronto; Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill (VD, HB, LP) i University of Montreal (SR) – oba w Montrealu; Dalhousie University, Halifax, NS, Kanada (JC, DK); i Statistics Canada, Ottawa (HJ).
Prośba o przedruk do Dr. Jackevicius z Western University of Health Sciences, College of Pharmacy, 309 E. Second St., Pomona, CA 91766, lub at.
Materiał uzupełniający
[podobne: usg jamy brzusznej wrocław, eskulap żary rejestracja, medical piła rejestracja ]

Powiązane tematy z artykułem: eskulap żary rejestracja medical piła rejestracja usg jamy brzusznej wrocław