Potencjalne zagrożenie przedłużonego założenia urządzenia domacicznego

Zgłaszamy występowanie grzybicy Candida albicans u 70-letniej kobiety, która była związana z wewnątrzmacicznym środkiem antykoncepcyjnym, który był stosowany od 28 lat.
Kobieta miała sześciomiesięczną historię cukrzycy insulinoniezależnej kontrolowanej przez dietę. Przedstawiała zamieszanie, gorączkę, hiperglikemię i bezmocz. Wstępne badanie sugerowało brak ognisk zakażenia, z wyjątkiem obfitego wydzieliny z pochwy zawierającej krew. W badaniu rentgenowskim zaobserwowano urządzenie domaciczne. Liczba białych krwinek wynosiła 16 700 na milimetr sześcienny; glukoza, 47,5 mmol na litr; sód, 118 mmol na litr; i kreatyniny, 7,06 mg na decylitr (624 .mol na litr). Hemoglobina, płytki krwi, potas i wodorowęglan były normalne.
Stwierdzono posocznicę z wtórną ostrą niewydolnością nerek i niekontrolowaną cukrzycą. Leczenie obejmowało wymianę objętości wewnątrznaczyniowej, antybiotyki o szerokim spektrum działania i insulinę. Ponadto rozpoczęto flukonazol 1.
C. albicans wyizolowano z krwi, moczu i hodowli pochwy. Anuria trwała. Badanie ultrasonograficzne wykazało prawidłowy wodonercze i uwadniacz oraz prawidłową, niezakłóconą lewą nerkę. Rozpoczęto hemodializę. Cystouretroskopia i pirelografia wsteczna potwierdziły wodonercze i hydropanery, które prawdopodobnie były wrodzone. Miękkie, białawe cząsteczki były widoczne w prawym dolnym moczowodzie. Dwustronne podwójne J stenty zostały umieszczone, a niekompletne urządzenie wewnątrzmaciczne zostało usunięte. Pacjent wyzdrowiał. Dializa nie była już konieczna, a cukrzycę ponownie kontrolowano dietą. Stenty moczowodowe zostały usunięte.
Pętla Lippesa została włożona około 28 lat wcześniej, 5 lat przed menopauzą pacjenta. W momencie wstawienia była zdrowa. Pacjentka zakładała, że urządzenie wewnątrzmaciczne wypadło, ponieważ widziała fragment podczas miesiączkowego krwawienia. Pętla Lippes to plastikowe urządzenie, które nie jest już używane w Wielkiej Brytanii ani w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dostępne wkłady wewnątrzmaciczne zawierające miedź powinny zostać wymienione po pięciu latach i usunięte w okresie menopauzy2. (Miedziany środek antykoncepcyjny miedzianowaty T380A sprzedawany jest w Stanach Zjednoczonych, według producenta GynoPharma z Somerville, New Jersey, musi zostać wymieniony przed końcem ósmego roku użytkowania).
W tym przypadku uważamy, że wewnątrzmaciczne urządzenie, łagodna cukrzyca pacjenta, 3 i bezobjawowy hydroprzerwacz połączone w celu wywołania poważnej choroby4,5.
Sarah Wyatt, MRCP
Ian W. Gallen, MD
Anthony Nicholls, FRCP
Royal Devon and Exeter Hospital, Exeter EX2 4RE, Wielka Brytania
5 Referencje1. Graninger W, Presteril E, Schneeweiss B, Teleky B, Georgopoulos A. Leczenie grzybicy Candida albicans z flukonazolem. J Infect 1993; 26: 133-146
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Newton J, Tacchi D. Długotrwałe stosowanie miedzianych wkładek wewnątrzmacicznych. Lancet 1990; 335: 1322-1323
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Hostetter MK. Handicapy do obrony gospodarza: skutki hiperglikemii na C3 i Candida albicans. Diabetes 1990; 39: 271-275
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Michigan S. Zakażenia grzybicze układu moczowo-płciowego. J Urol 1976; 116: 390-397
Web of Science MedlineGoogle Scholar
5. Fisher JF, Chew WH, Shadomy S, Duma RJ, Mayhall CG, House WC. Infekcje dróg moczowych wywołane przez Candida albicans. Rev Infect Dis 1982; 4: 1107-1118
Crossref MedlineGoogle Scholar
[hasła pokrewne: polskie towarzystwo ginekologiczne rekomendacje, choroba weila, fosfeny ]

Powiązane tematy z artykułem: choroba weila fosfeny polskie towarzystwo ginekologiczne rekomendacje