Genomika i medycyna klinicznaTranslacyjne badania w genetyce i genomice ad

Są to ważne i interesujące kwestie, ale znaczna część materiału jest przedstawiona w nieprzeniknionym stylu i wydaje się być oderwana od reszty książki. Genomika i medycyna kliniczna mogą być używane podczas pierwszego lub drugiego roku szkoły medycznej, aby zapewnić podstawy genomiki jako tematu jednoczącego dla różnych dziedzin tematów, które są zwykle nauczane w tym czasie. Podstawowi badacze i ciekawi klinicyści również znajdą wiele rzeczy do nauczenia się i być może na ich bazie. Ale jest to książka przejściowa, która pojawiła się zanim genomiczny zestaw myśli został przyswojony jako nowy sposób nauczania i praktykowania medycyny.
Natomiast Moyra Smith, autor Translational Research in Genetics and Genomics, przyjmuje za pewnik, że żyjemy już w erze genomu i wyjaśnia, w jaki sposób różne genomiczne mechanizmy i zjawiska są zaangażowane w przyczyny choroby i jak ta wiedza może prowadzić do nowych metod leczenia i metod diagnozy. Zakres tej książki jest prawie tak szeroki, jak w przypadku Genomiki i Medycyny Klinicznej, ale oczywiście mniej szczegółowy, z wyłączeniem historycznych tematów i opisów technologii, skupiając się zamiast tego na koncepcjach i starannie wybranych przykładach patofizjologii genomicznej i podejściach terapeutycznych. Styl pisania jest oszczędny, co daje zaledwie 178 stron tekstu, które można odczytać podczas jednego posiedzenia. Większość rozdziałów zaczyna się od krótkiego, ale skutecznego wprowadzenia do podstawowych definicji, pojęć i faktów, a następnie szybko przechodzi do szeregu konkretnych chorób – ilustrujących przyczynową, diagnostyczną lub terapeutyczną istotność leżących u podstaw genomiki. Choroby są zorganizowane nie zgodnie z tradycyjnymi podspecjalizacjami, ale raczej zgodnie z leżącymi u ich podstaw mechanizmami genetycznymi lub genomowymi. Ta książka nie jest przeznaczona dla początkujących, ale może być z powodzeniem czytana przez szerokie grono ludzi, od zaawansowanych absolwentów szkół przyrodniczych po szefów farmaceutycznych organizacji badawczo-rozwojowych. Odnośniki do dalszych poszukiwań są starannie wyselekcjonowane i są to zwykle bardzo niedawne publikacje.
Podsumowując, te dwie książki wzajemnie się uzupełniają. Jednak czytelnicy najprawdopodobniej będą nadal potrzebować pewnych narzędzi, doświadczeń i dostępu do biomedycznych narzędzi informatycznych, aby w pełni docenić potencjalną siłę medycyny genomicznej i translacyjnej.
Dr Mark S. Boguski, dr hab.
Harvard Medical School, Boston, MA 02115
harvard.edu
Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów