Dożylna globulina immunologiczna na zapalenie skórno-mięśniowe

Ostatni raport Dalakasa i in. (Wydanie 30 grudnia) na temat leczenia zapalenia skórno-mięśniowego z dożylnymi immunoglobulinami: U pięciu pacjentów, u których nastąpiła znaczna poprawa po trzeciej infuzji, wykonaliśmy kolejną biopsję otwartego mięśnia . Jednak opis projektu badania wskazuje, że Kod nie został złamany, dopóki wszyscy pacjenci nie ukończyli badania i wykonano drugą biopsję mięśnia. Gdzie są wyniki innych biopsji.
Ta informacja ma kluczowe znaczenie, jeśli czytelnik ma ocenić, czy wniosek, że leczenie globuliną immunologiczną prowadzi do wyraźnego polepszenia lub ustąpienia histologicznych i immunopatologicznych wyników w powtarzanych biopsjach mięśniowych jest poprawny. Jeśli biopsje nie zostały wykonane, protokół badania nie był przestrzegany.
Po drugie, zaobserwowano poprawę ilościową w sparowanych próbkach z biopsji mięśni. Moje obliczenia średniego stosunku włókien mięśniowych do naczyń włosowatych, z wykorzystaniem danych zawartych w tekście, wykazały spadek wskaźnika z 2,42 do 1,38 – znacznie mniej imponująca zmiana niż ta wskazana w artykule (z 3,4 do 1,5).
Po trzecie, mówi się, że rysunek 2 ilustruje wyraźną poprawę przewlekłej wysypki po leczeniu. Nie można dojść do tego wniosku patrząc na figurę. Różny wygląd dłoni można łatwo wytłumaczyć różnicami w powiększeniu, kolorem tła skóry i kontrastem między zmianami, z uwagi na naturalnie zabarwione paznokcie na jednej fotografii i jaskrawo czerwonym lakierem w drugim. Wszystkie trzy czynniki zwiększają pozorną ostrość zmian w panelu A (nie leczona wysypka) i zmniejszają ją w panelu B (po leczeniu).
A. Keith W. Brownell, MD
University of Calgary, Calgary, AB T2N 4N1, Kanada
Odniesienie1. Dalakas MC, Illa I, Dambrosia JM, i in. Kontrolowana próba dużych dawek dożylnych infuzji globulin immunologicznych jako leczenia zapalenia skórno-mięśniowego. N Engl J Med 1993; 329: 1993-2000
Odpowiedź
Dr Dalakas odpowiada:
Do redakcji: Odnośnie pierwszego pytania dr Brownella: kod został złamany dopiero po zakończeniu wszystkich badań u pacjentów i przeprowadzono ilościowe badania immunocytochemiczne drugiej próbki biopsji mięśni. Nasz protokół wymagał powtórnych biopsji u pacjentów, u których siła mięśni znacznie się poprawiła, niezależnie od rodzaju leczenia, które otrzymali. Nie ma sensu wykonywanie powtórnych biopsji u pacjentów, którzy nie poprawili się klinicznie. Jak stwierdziliśmy, kiedy kod został złamany, stało się jasne, że wszystkie powtarzane biopsje wykonano u pacjentów, którzy otrzymali dożylną immunoglobulinę, a nie placebo. Celem powtórnych biopsji nie było ustalenie skuteczności leku, ale określenie immunopatologicznych korelatów poprawy. Jak stwierdziliśmy w innym miejscu, 1,2 poprawa u pacjenta ze słabością miopatyczną jest definiowana jako wzrost siły mięśni wystarczający do wpływania na czynności życia codziennego, a nie wyłącznie jako zmiana morfologiczna w mięśniu.
Druga kwestia doktor Brownell jest matematycznie poprawna, chociaż nie ma to żadnego znaczenia dla naszego wniosku Średnia liczba włókien mięśniowych została nieumyślnie podana jako 34 . 2 zamiast 34 . 20, co stanowi różnicę w stosunku. Różnica w proporcji włókien mięśniowych do naczyń włosowatych była imponująca, ponieważ, jak stwierdziliśmy w naszym raporcie, u trzech pacjentów stała się prawidłowa.
Trzeci punkt doktor Brownell, w którym kwestionuje szczegóły zdjęć, jest zaskakujący, ponieważ wyraźnie stwierdziliśmy, że warunki fotograficzne były takie same przed i po terapii. Chociaż wyraźna poprawa aktywnej fiołkowej wysypki na twarzy, rękach i klatce piersiowej została jednoznacznie udokumentowana przez wszystkich obserwatorów na początku leczenia, zdecydowaliśmy się pokazać poprawę w przewlekłych, łuszczących się wybuchach na kostkach palców, co było nieoczekiwane. Jasny czerwony lakier do paznokci nie odwraca uwagi od widocznej poprawy łuszczącej wysypki na bardziej proksymalnych paliczkach. Przeciwnie, oczyszczenie zgrubiałych, popękanych i zniekształconych skórek pozwoliło pacjentowi na użycie lakieru do paznokci po raz pierwszy od wielu lat.
Poprawa u pacjentów z czynnym zapaleniem skórno-mięśniowym leczonych dożylną immunoglobuliną jest imponująca. Od czasu badania opisanego w naszym artykule, 3, udokumentowaliśmy skuteczność globuliny immunologicznej dożylnej podawanej w sposób otwarty. Ostatnio leczony pacjent używał laski przed leczeniem, ale był w stanie ćwiczyć na poręczach po dwóch kursach dożylnej immunoglobuliny. Jej wyniki w teście maksymalnych dobrowolnych skurczów izometrycznych, najbardziej obiektywnego sposobu oceny siły mięśni, zwiększyły się o 4,5 z 202 do 358.
Marino C. Dalakas, MD
National Institutes of Health, Bethesda, MD 20892
5 Referencje1. Dalakas MC. Zapalenie wielomięśniowe, zapalenie skórno-mięśniowe i zapalenie mięśni ciała wtrętowego. N Engl J Med 1991; 325: 1487-1498
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Dalakas MC. Kliniczne, immunopatologiczne i terapeutyczne aspekty miopatii zapalnych. Clin Neuropharmacol 1992; 15: 327-351
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Dalakas MC, Illa I, Dambrosia JM, i in. Kontrolowana próba dużych dawek dożylnych infuzji globulin immunologicznych jako leczenia zapalenia skórno-mięśniowego. N Engl J Med 1993; 329: 1993-2000
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
4. Andres PL, Hedlund W, Finison L, Conlon T, Felmus M, Munsat TL. Ilościowa ocena ruchowa w stwardnieniu zanikowym bocznym. Neurology 1985; 36: 937-941
Sieć ScienceGoogle Scholar
5. Dalakas MC, Stein DP, Otero C, i in. Wpływ dużej dawki dożylnej immunoglobuliny na stwardnienie zanikowe boczne i wieloogniskową neuropatię ruchową. Arch Neurol (w druku).
(4)
[przypisy: radioterapia stereotaktyczna, ginekolog endokrynolog warszawa, eskulap żary rejestracja ]

Powiązane tematy z artykułem: eskulap żary rejestracja ginekolog endokrynolog warszawa radioterapia stereotaktyczna