Astma nocna: mechanizmy i leczenie

Pogorszenie się astmy w nocy rozpoznano od najwcześniejszych opisów choroby, ale mechanizmy leżące u podstaw tego zjawiska wciąż nie zostały w pełni wyjaśnione. Nocne zaostrzenie jest bardzo częstą cechą astmy. Może dotyczyć dużej części pacjentów i często nie jest rozpoznawany przez lekarzy. Chociaż od wielu lat jest zaniedbywana przez naukowców, z kilku powodów wzrasta zainteresowanie fenomenem astmy nocnej w ciągu ostatniej dekady. Przede wszystkim astma nocna pozostaje ważnym problemem klinicznym, a pacjenci cierpiący na astmę często są zaniepokojeni objawami nocnymi, nawet gdy astma jest dobrze kontrolowana w ciągu dnia. Po drugie, pogorszenie astmy w nocy jest wskazówką dla czynników, które ogólnie pogarszają astmę. Fakt, że nocna astma występuje naturalnie i regularnie zapewnia badaczom cenny model, chociaż fakt, że pomiary muszą być wykonane w środku nocy, powstrzymał wszystkich poza najbardziej oddanymi badaczami. Po trzecie, astma nocna jest częściowo możliwa do wytłumaczenia przez rytmy okołodobowe i zapewnia wgląd w tajemnicze światy chronobiologii i chronoterapii. Czasowe czynniki choroby i terapii zostały w dużej mierze zaniedbane przez lekarzy, ale istnieją ważne powody, dla których ta nowopowstająca nauka powinna zwrócić większą uwagę.
W Nocturnal Asthma, Richard Martin z Narodowego Żydowskiego Centrum Immunologii i Medycyny Oddechowej w Denver próbował zebrać wszystkie badania dotyczące nocnej astmy. Książka składa się z serii rozdziałów poświęconych różnym aspektom astmy nocnej, napisanych głównie przez kolegów Martina z Denver. Dwa wstępne rozdziały poświęcone chronobiologii przedstawiają użyteczny przegląd znaczenia wewnętrznych rytmów biologicznych w fizjologii i chorobie oraz omawiają koncepcje z zakresu chronofarmakologii i chronoterapii. Znaczna część prac w tej dziedzinie ma charakter opisowy i wydaje się, że brakuje zrozumienia podstawowych mechanizmów. Należy jednak podkreślić znaczenie czasowych czynników farmakokinetyki i farmakodynamiki; astma nocna jest dobrym przykładem tego, w jaki sposób można zastosować tę wiedzę.
Przegląd podstawowych mechanizmów i leczenia nocnej astmy przez Martina obejmuje większość ważnych informacji, omówionych bardziej szczegółowo w kolejnych rozdziałach. Każdy rozdział jest dobrze napisany i wyczerpujący, ale istnieje ograniczona ilość informacji, opartych na ograniczonej liczbie badań, więc nieuniknione jest, że powtórzą się. Rozdziały są dobrze zilustrowane liczbami (chociaż proste wykresy czasami zajmują całą stronę).
Ogólnie rzecz biorąc, jest to przydatna książka, która zawiera aktualne informacje na temat nocnej astmy, z cennymi referencjami. Wiele z tych informacji jest już dostępnych w najnowszych recenzjach i dodatkach do czasopism. Główną wadą specjalistycznych książek, takich jak ta, jest to, że szybko stają się przestarzałe, i rzeczywiście istnieje kilka odniesień tutaj po 1990 roku. Jest to jednak ogólny problem w szybko postępujących dziedzinach badań. Książka będzie użytecznym dodatkiem do bibliotek i będzie cenna dla niewielkiej grupy badaczy w tej dziedzinie, ale jest mało prawdopodobne, aby miała powszechny urok ze względu na specjalistyczny charakter tego tematu.
Peter J Barnes, DM, D.Sc.
National Heart and Lung Institute, Londyn SW3 6LY, Wielka Brytania

[podobne: polskie towarzystwo ginekologiczne rekomendacje, ginekolog endokrynolog warszawa, usg jamy brzusznej wrocław ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog endokrynolog warszawa polskie towarzystwo ginekologiczne rekomendacje usg jamy brzusznej wrocław